وبلاگicon
تور,سفر,ایرانگردی,طبیعت گردی,جهان گردی,کوهنوردی
X
تبلیغات
زولا

تور,سفر,ایرانگردی,طبیعت گردی,جهان گردی,کوهنوردی
به رسمیترین سایت گردشگری ایران خوش آمدید

دریاچه نئور

دریاچه نئور  


 

 

  دریاچه نئور اردبیل در دامنه‌های رنگارنگ رشته کوه باغرو، در حدود 48 کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به ‌طرف خلخال به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری کشور، مجموعه‌ای از شگفتی‌های طبیعی را در خود جای داده است. در این دریاچه با حدود 2500 متر ارتفاع از سطح دریا و تنوع منحصر بفرد زیستی، یکی از لذیذترین ماهیان جهان موسوم به قزل‌آلای رنگین کمانی پرورش می‌یابد. مساحت دریاچه حدود 420 هکتار و عمق متوسط آن 3 الی 8 متر است.  

 

 

 

 آب دریاچه به مدت 5 ماه از سال به قطر 80 سانتی متر یخ می­زند. اطراف دریاچه و در حوضه آبریز آن پوشش گیاهی گوناگون زینت یافته که بطور عمده شامل گیاهان دارویی از جمله شبدر، بابونه، بومادران، پنج انگشت، جگن، آلاله، نعناع، کنگر و خاکشیر است. منطقه حفاظت شده نئور بخشی از منطقه حفاظت شده لیسار است که بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین دایمی استان اردبیل را دارد. این منطقه با دارا بودن شرایط جوی بسیار مساعد در فصل تابستان و آب و هوای سرد در زمستان، یکی از مراکز مهم تحقیقاتی سازمان حفاظت محیط زیست در امر آبزیان است.

                    از دیگر موجودات دریاچه نئور می‌توان زالو، صدف‌های دوکفه‌ای، نرم تنان و سخت پوستان را نام برد و بیشترین جمعیت ماکروسکوپیک موجود دراین دریاچه نوعی سخت پوست بنام گاماروس است. این سخت پوست فضای مناسبی را برای پرورش ماهی قزل آلای منحصر بفرد با گوشت لذیذ بوجود آورده که طرفداران زیادی در منطقه و کشور دارد. پرورش انبوه و غیرانتفاعی این نوع ماهی در دریاچه طبیعی نئور از 15 سال قبل آغاز شده و هر سال در تابستان ها با ذوب شدن برف و یخ دریاچه طبیعی و گردشگری نئور، هزاران قطعه بچه ماهی قزل آلای رنگین کمانی با هدف حفظ تعادل اکولوژیکی و به حداقل رساندن سخت پوست گاماروس موجود در این دریاچه و جلوگیری از پدیده موسوم به یوتریفیکاسیون در آن رهاسازی می‌شود. (ماهی‌های دریاچه نئور هر سال پیش از زمستان صید و جمع‌آوری می‌شوند زیرا در اثر یخ زدن دریاچه، این ماهی‌ها نمی‌توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهی‌های کوچک پرورشی در نئور رها می‌شوند.)

 

 

 

موضوعات وب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 72442تور

download

سفر

سایت ما

حسین شارعی

مسافرت

طبیعت