وبلاگicon
تور,سفر,ایرانگردی,طبیعت گردی,جهان گردی,کوهنوردی
X
تبلیغات
زولا

تور,سفر,ایرانگردی,طبیعت گردی,جهان گردی,کوهنوردی
به رسمیترین سایت گردشگری ایران خوش آمدید

استان مازندران

استان مازندراناستان مازندران

 

موقعیت : شمال ایران
مجاورت : شمال: دریای مازندران جنوب: استان تهران و سمنان  شرق:استان گلستان   غرب: استان گیلان 
map_mazandaran

 وسعــــت: ۲۴۰۹۱ کیلو متر مربع
جمعـیــت: ۲۶۰۲۰۰۸ نفر
تقسیمات:  14 شهرستان ، 38 شهــر، 34 بخش و 100 دهستان
شهرستانها: بابل- بابلسر- بهشهر- رامسر- آمل- جویبار- ساری- سوادکوه- تنکابن- قائم شهر - نوشهر- نور- نکا- محمود آباد- چالوس
مرکـــــز : ساری

 

 

مکان های دیدنی و تاریخی 

استان مازندران از مکان های دیدنی و تاریخی زیادی برخوردار است که عبارتنداز: آبشار داراب کلا, آبشار سواسره, آبشار ایج یا ده قلو, آبشار آزارک, آبشار چاردر, آبشار ریش براز, آبشار اکاپل, آبشار هریجان, آبشار شاهاندشت, آبشار تیمره, آبشار پرومد, آب معدنی استرآباکو, آب معدنی آمرلو, آبگرم رینه, پارک جنگلی شهید زارع, پارک جنگلی چالوس (فی ین ), پارک جنگلی نمک آبرود, پارک جنگلی نور, پارک ملی خشکه داران, پارک ملی خشکه داران, پارک جنگلی سی سنگان, تالاب لپو – پلنگان, تپه کش, تپه امام زاده کتی, تپه های شال کتی، بالکن، چهارکتی, جنگل های نکا, چشمه آب گرم آب آهن یا آب فرنگی, چشمه آب گرم آب اسک, چشمه های جواهرده، کتالم، ‌و سادات محله, دریاچه ساهون, دریاچه سد لار, دریاچه سد دریوک, دریاچه یخ مراد, دریاچه گل, دریاچه استخر پشت, دریاچه ولشت, دریاچه خضرنبی, دریاچه شورمست, سواحل زاغمرز, غار خرم‌ آباد, غار کمربند (هوتو ), غارهیلدو, غار سیاه پور, مجموعه تالابی سراندون و بالندون, مرداب کندوچال, آب انبار میرزا مهدی, آب انبار نو, امام زاده عباس, امام زاده یحیی, امام زاده های قاسم، ‌گنبد سرت، فخرالدین, امام زاده عیسی بن کاظم و بقعه شاطرگنبد, امام زاده ابراهیم, امام زاده عبدالله , امام زاده قاسم, امام زاده عبدالحق, امام زاده طاهر و مطهر, بازار قدیمی, برج رسکت, برج سلطان زین العابدین, برج لاجیم, بقعه میر حیدر, بقعه درویش فخر الدین, بقعه آقا شاه بالوزاهد, بقعه سلطان محمد طاهر, پل محمد حسن خان, پل بابلسر, پل کوچک, کاخ بابل, پل دوازده پله, پل چالوس, پل سرخ رود, پل ورسک, تکیه مقریکل, حمام اشرف, خانه نیما, عمارت و باغ صفوی «باغشاه», قلعه شاهاندشت, قلعه کنگلو, قلعه بلده, کاخ صفی آباد, کاخ عباس آباد, کاخ چشمه عمارت, کاخ تیمشان, کاخ اجابت, کاخ چای خوران, کلارتپه, مجموعه صفوی فرح آباد, محله قدیمی آلاشت و مشهد میر بزرگ (مرعشی ).  

  

صنایع و معادن

صنایع استان مازندران را می توان در دو گروه صنایع دستی و کارخانه ای مورد بررسی قرار داد. عمده ترین صنایع دستی استان مازندران عبارتند از: قالی بافی، گلیم بافی، ابریشم بافی، پارچه بافی، زیلو و جاجیم بافی، ظروف سفالی، ظروف و مجسمه های چوبی، نمدبافی و … که در سراسر مازندران به ویژه در نواحی جنگلی تولید و به بازار عرضه می شوند. دراستان مازندران صنایع نساجی، غذایی، ساختمانی و الکتریکی توسعه قابل توجهی یافته اند. گسترش صنایع وابسته به کشاورزی، جنگل و تولید مواد غذایی نیز زمینه های بسیار مساعدی دارند.
زغال سنگ، سرب، سنگ آهک، سنگ مرمر، نمک آبی، پوکه معدنی، فلورین، بوکسیت و سیلیس از ذخایر معدنی استان هستند که برخی از آن ها به طور وسیعی بهره برداری می شود.
 

  

کشاورزی و دام داری

استان مازندران یکی از مهم ترین مناطق ایران در زمینه کشاورزی است. بیش از 900 هزار هکتار از مساحت استان مازندران، زیر کشت برنج، پنبه، گندم، جو، دانه های روغنی (سویا)، مرکبات، و چای قرار دارد. حدود نیمی از محصولات مرکبات کشور از مازندران تامین می شود. سیب، آلوی قطره طلا و گلابی از دیگر میوه های استان هستند. دراستان مازندران پرورش دام و انواع طیور هم به شکل سنتی و هم به صورت صنعتی رواج دارد. مراتع قشقایی، میان بند و ییلاق های اطراف آن از کانون های عمده رمه گردانی و پرورش زنبور عسل (زنبورداری) هستند. در نوار ساحلی و حاشیه زمین های باتلاقی، پرورش گاومیش نیز رواج دارد. پرورش کرم ابریشم و تولید پارچه های ابریشمی نیز یکی دیگر از فعالیت های اقتصادی در استان است. مجاورت استان مازندران با دریای خزر و جریان رودخانه های متعدد در آن زمینه مساعدی را برای پرورش، تکثیر و صید انواع ماهی و توسعه شیلات فراهم آورده است. 

  

وجه تسمیه و پیشینه تاریخی

مدت ها پس از غلبه آریایی های مهاجر و مهاجرت بومیان این منطقه، ساکنین جدید نیز خود زیر فرمان هخامنشیان قرارگرفتند. درکتبیه بیستون سرزمین مازندران به نام«پشتخوارگی» و در اوستا «پذشخوارگر» آمده به نظر می رسد که جزو قلمرو اشکانیان بوده است. در کتب تاریخی به جا مانده هم زمان با فتوحات مسلمانان، از سلسله های پادوسبانان، آلا باوند و افراسیابیان نام برده شده است، که درطبرستان یا قسمتی از آن حکومت کرده استقلال نسبی داشته اند.
در سال 167 هجری قمری «وندادهرمز» سلسله مستقلی در طبرستان تأسیس کرد. در قرن چهارم و پنجم هجری، طبرستان میدان کشمکش سلسله آل زیار و آل بویه از یک طرف، و سامانیان و غرنویان از طرف دیگر شده و اغلب اوقات طبرستان تحت اداره امرای آل زیار بود. در سال 426 هجری قمری، سلطان مسعود غزنوی از طریق گرگان وارد طبرستان شد و صدمات و خسارات جانی و مالی زیادی به اهالی آن سامان وارد آورد.
هنوز این خرابه ها ترمیم نشده بود که طغرل اول مؤسس سلسله سلجوقی به گرگان و طبرستان حمله ور شد. در سال 606 هجری قمری طبرستان از جمله «کبود جامه» به دست سلطان محمد خوارزم شاه افتاد و سپهبد کبود جامه بنام «رکن الدین کبود جامه» و فرزندانش به دست سلطان محمد خوارزم شاه اسیر شدند. زمانی که سلطان محمد خوارزمشاه از نبرد با سپاهیان مغول فرار می کرد، رکن الدین، مغولان را به جایگاه سلطان محمد هدایت کرد و بر اثر این خوش خدمتی، از طرف مغولان به حکومت کبود جامه رسید و سرانجام توسط تیموریان بساط حکمرانی آن ها نیز برچیده شد. بعد از درگذشت امیر تیمور، سادات مرعشی با کسب اجازه از شاهرخ میرزا (850- 807 هـ. ق) به مازندران برگشته به عنوان امیران باج گذار این نواحی سلطنت کردند.
پس از برچیده شدن بساط حکومت ملوک الطوایفی طبرستان که تا سال 1006 هجری قمری ادامه داشت، این منطقه تحت نظارت شاه عباس اول و سلاطین بعدی سلسله صفوی قرار گرفت. شاهان صفوی در درازای هر سال چندین بار به عنوان شکار و یا پس از احداث فرح آباد جهت استراحت به این منطقه سفر می کردند.
نادرشاه افشار برای مقابله با دشمنان به ویژه دشمنان شمالی و روس ها، در مازندران یک کارخانه کشتی سازی دایر کرد و بر رونق هر چه بیشتر منطقه افزود. از دوره فتح علی شاه قاجار به منطقه سرسبز و زیبا و دل انگیز مازندران، به عنوان یک منطقه استراحتی – تفریحی توجه گردید و ناصرالدین شاه طی دو سفر دستور تعمیر راه ها و کاروان سراها را صادر کرد.
 

 

مشخصات جغرافیایی

استان مازندران بین 47 دقیقه تا 38 درجه و 5 دقیقه پهنای شمالی و 50 درجه و 34 دقیقه تا 56 درجه و 14 دقیقه درازای خاوری از نیم روز گرینویچ قرارگرفته است. دریای مازندران در شمال، استان های تهران و سمنان در جنوب و استان های گیلان و گلستان به ترتیب در باختر و خاور آن قرار گرفته است. بر اساس آخرین تقسیمات کشوری سال 1375 جمعیت این استان 2602851 نفر برآورد شده است. راه های دسترسی به استان مازندران عبارتند از:
1- مسیر عبوری تهران – مشهد به درازای 966 کیلومتر که بابل در 230 کیلومتری این مسیر و قائم شهر در فاصله 250 کیلومتری و ساری در 270 کیلومتری این مسیر از جهت باختر به خاور واقع هستند.
2- مسیر تهران – بندر ترکمن به درازای 383 کیلومتر در جهت شمال خاوری کشیده شده که بابل در فاصله 230 کیلومتری و قائم شهر در فاصله 250 کیلومتری و ساری در مسیر 270 کیلومتری این مسیر واقع شده اند.
3- مسیر تهران ـ قائم شهر از طریق فیروزکوه در جهت باختری – خاوری به درازای 261 کیلومتر.
4- مسیر تهران – چالوس به درازای 194 کیلومتر.
5- محور کمربندی تهران – رشت – چالوس – تهران به درازای 716 کیلومتر.
6- محور کمربندی تهران – آمل – رشت – تهران به درازای 824 کیلومتر.
راه آهن سراسری تهران – بندر ترکمن نیز از شهرهای این استان عبور می کند.
استان در مرکز ساری و شهر های نوشهر و رامسر دارای فرودگاه است.

 مسیرهای گردشگری عمومی استان مازندران

مسیرهای گردشگری عمومی کشور

استان مازندران

ردیف

مبدأ سفر

مقصد سفر

مسیر سفر

فهرست جاذبه ها

1

ساری

بهشهر

ساری- نکاء- بهشهر

سایت تاریخی گوهر تپه- مجموعه تاریخی عباس آباد

2

ساری

ورسک

ساری- قائم شهر- شیرگاه- زیرآب- پل سفید- ورسک

پارک جنگلی چای باغ- پارک جوارم- پل ورسک- سه خط طلا- دریاچه شورمست

3

ساری

لاریجان

ساری- قائم شهر- بابل- آمل- لاریجان

پل تاریخی محمد حسن خان- گنجینه بابل- امامزاده ابراهیم آمل- امامزاده عبدا… آمل- آبگرم لاریجان- آب اسک و کوه دماوند

4

ساری

نمک آبرود

ساری- بابلسر- محمود آباد- نور- نوشهر- چالوس- نمک آبرود

ساحل بابلسر تا نوشهر- پارک جنگلی سیسنگان نوشهر- تله کابین-
 پارک جنگلی نور

5

نوشهر

رامسر

نوشهر- چالوس- کلارآباد- سلمان شهر- تنکابن- رامسر

جنگل دال خانی- محور جنت رودبار رامسر- جواهرده رامسر- کاخ موزه رامسر- آبگرم رامسر و سادات محله و منطقه 2000 و 30000 تنکابن

6

نوشهر

کلاردشت

مرزن آباد- کجور- کلاردشت

پارک جنگلی فین- موزه کندلوس- منطقه کجور- دریاچه ولشت- رودبارک کلاردشت

7

چالوس

عباس آباد

چالوس - کلاردشت- مرزن آباد- عباس آباد

پارک جنگلی فین- مسیر گردشگری کلاردشت و عباس آباد- رودبارک کلاردشت

8

بابلسر

بهشهر

بابلسر- دارین- ساری- نکاء- بهشهر

سواحل دریا- مجموعه تاریخی فرح آباد- خلیج میانکاله- سایت گوهر تپه- مجموعه تاریخی عباس آباد

9

ساری

کیاسر

ساری- هولار- کیاسر

هفت تن- پارک جنگلی سالار دره- سد شهید رجائی- تکیه پهنه کلاه- جنگلهای کیاسر

موضوعات وب
آمار سایت
تعداد بازدید ها: 72442تور

download

سفر

سایت ما

حسین شارعی

مسافرت

طبیعت